Теплий кредит – програма кредитування, спрямована на фінансову допомогу в утепленні житлових приміщень, що відрізняється від приватних кредитів в Україні отриманням певної компенсації від держави.
Програма «Теплий дім» з’явилася в Україні в 2014 році. Її особливістю є компенсація витрат з боку держави в розмірі до 35%. Позикові кошти клієнт банку може витратити на енергозберігаючі прилади і утеплювальні матеріали.
Хто може взяти теплий кредит
Програма «Теплий дім» націлена на власників приватних будинків, членів об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) і житлово-будівельних кооперативів (ЖБК). При цьому, чим більше учасників в позику, тим більшу суму поверне держава.
Позику видають на прилади та матеріали, що включають в себе приблизно 20 найменувань. До основних пунктів належать:
- теплоізолюючі матеріали;
- енергозберігаючі лампи;
- сонячні панелі;
- твердопаливні котли;
- металопластикові вікна та двері.
Кредит на енергоефективні товари можна взяти кілька разів, якщо користувачу необхідно виконати утеплення в кілька етапів. Але в один рік оформити його можна тільки один раз.
Наприклад, клієнт банку може взяти теплий кредит і поставити сонячні панелі. Після оплати першого внеску і отримання компенсації користувач може протягом одного року виплатити заборгованість.
Наступного року клієнт може, проаналізувавши власні фінансові можливості, взяти за тією ж програмою ще один теплий кредит і купити за рахунок позикових коштів металопластикові вікна та двері. Таким чином, утеплення буде вироблено поетапно.
Як оформити позику за програмою «Теплий дім»
Для того, щоб оформити позику, необхідно виконати такі етапи:
- Вибрати товар і взяти у продавця рахунок-фактуру.
- Звернутися з рахунком в банк і подати заяву на отримання теплого кредиту.
- Дочекатися відповіді від банку. Представники банківської установи перевірять платоспроможність позичальника.
- Сплатити перший внесок у розмірі 10%. Після чого банк відправить продавцеві суму, що залишилася і позичальник може забрати товар.
- Отримати акт прийому-передачі від продавця після доставки і установки приладів або матеріалів.
- Віднести акт прийому-передачі в кредитну організацію, де співробітники зроблять копії і відправлять їх разом із заявою на компенсацію в держагентство з питань енергоефективності. Держагентство порахує розмір компенсації і відправить кошти в банк. Банк переведе гроші на рахунок позичальника і тим самим зменшиться тіло кредиту.
- Виплатити решту суми відповідно до умов договору.
Хто видає теплий кредит і які умови різних банків
Станом на 15 квітня 2020 року всі державні банки оголосили про оновлення теплих кредитів. Позику на утеплення для власників приватних будинків, ОСББ та ЖБК видають Ощадбанк, Укргазбанк і Укрексімбанк. Приватбанк також кредитує населення, але тільки ОСББ.
У бюджеті на 2020 рік передбачено 400 млн гривень для видачі позик населенню. Засоби розподілені таким чином: для фізичних осіб – 200 млн гривень на утеплення житла і 8 млн гривень на «негазові» котли, для ОСББ – 190 млн гривень.
Ощадбанк видає теплий кредит на суму від 1 000 до 50 000 гривень. При цьому мінімальний аванс становить 30%. Відсоткова ставка дорівнює 17,99% річних. Термін дії кредиту становить до 3 років. Також необхідно виплатити комісію за видачу позики 4,99% і комісію за переказ коштів на рахунок постачальника, яка становить 750 гривень за кожний переказ.
Також в Ощадбанку є інші обов’язкові платежі, які має сплатити позичальник. Сума страховки дорівнює 450 гривень, відкриття рахунку 300 гривень. Якщо рух коштів менше 3 000 гривень на місяць, обслуговування карти становитиме 75 гривень на місяць.
Головною вимогою для отримання кредиту в Приватбанку є наявність карти банку. Комісія складає 2,9% від початкової суми кредиту на місяць. При достроковому погашенні стягується плата за повний місяць.
Укргазбанк видає кредит в розмірі 1 000 – 50 000 гривень. Мінімальний аванс складає 10%. Відсоткова ставка дорівнює 19,9% річних. Термін кредитування становить до 3 років. Комісія за видачу позики буде дорівнювати 4,5%. Комісія за переказ коштів на рахунок постачальника складе 0,5%. Також позичальник повинен буде заплатити 500 гривень за страховку і 100 гривень за відкриття рахунку.
Укрексімбанк видає позику на суму від 5 000 до 50 000 гривень. Мінімальний аванс складає 10%. Відсоткова ставка дорівнює 20% річних. Термін видачі кредиту становить до 3 років. Позичальнику потрібно буде сплатити комісію за видачу кредиту в розмірі 3% і комісію за переказ коштів постачальнику 1%. Відкриття рахунку – обов’язковий платіж, вартість якого становитиме 250 гривень.
Вивчаючи що таке теплий кредит і наскільки доцільно його брати в конкретній ситуації, необхідно проаналізувати власні фінансові можливості і ознайомитися з умовами банків.
Найчастіше це вигідні пропозиції, які виявляться зручними для позичальника. Однак, рекомендується вивчити різні пропозиції від банків і вибрати найбільш підходяще.
Для тих, хто планує взяти невелику суму або оформити теплий кредит на нетривалий термін, підійде пропозиція від Приватбанку. Для тих, хто хоче взяти кредит на велику суму і на тривалий термін, кращою пропозицією буде кредит від Ощадбанку.
Редактори сайту можуть проконсультувати з питань, пов’язаних з програмою «Теплий дім». Також в спеціальних розділах сайту можна оформити позику в режимі онлайн.