Банк намагається нав’язати вам страховку, яку можна придбати тільки в певних компаніях? Ситуація стандартна для України. Більше половини полісів приходяться як раз на страхування при отриманні кредиту. Але якщо позичальник не може або не хоче купувати страховку, чи може банк нав’язати цю умову? У цій статті ми відповімо на два головних питання: чи можна відмовитися від страховки за кредитом і як це зробити.
Навіщо потрібна страховка
Видаючи гроші в борг, банк ризикує не отримати їх назад. А тепер уявіть, що тисячі позичальників відмовляться повертати кредити. Це призведе до банкрутства організації. Тому банки пропонують оформити страховку, яка покриє збитки в разі непередбаченої ситуації з клієнтом.
Інше питання: чи зобов’язаний позичальник оформлювати страховий поліс або це добровольне рішення.
Законодавство України дозволяє позичальникам не оформлювати страховку при отриманні кредиту. Однак банки приховують цю інформацію від клієнтів і вписують обов’язкове страхування в договір. При цьому сума страховки дуже велика, а відсоткова ставка може збільшуватися кожен рік. Крім того, банк видає список рекомендованих страхових компаній, де потрібно оформлювати страховку, що порушує право позичальника.
На які ж види кредитів обов’язково оформляється страховка:
- Кредити готівкою;
- Цільові кредити;
- Споживацькі кредити;
- Кредити без першого внеску;
- Кредити без застави та поручителів.
Страхування при оформленні кредиту на купівлю автомобіля чи житла (іпотека) є обов’язковим.
Договір страхування, як правило, підписується разом з кредитною угодою. У цей момент позичальник має з’ясувати, які саме ризики страхуються цим полісом. Частіше за все це:
- Смерть позичальника;
- Втрата джерела доходу;
- Втрата працездатності;
- Банкрутство фізичної особи.
Як відмовитися від страховки при отриманні кредиту
Як було сказано вище, страхування не є обов’язковою умовою при оформленні кредиту. Значить, від нього можна відмовитися. Для цього необхідно написати заяву на відмовлення від страховки за кредитом.
Заявку варто передати співробітнику банку разом з договором кредитування. До чого може призвести відмова від страхування:
- Банк відмовить в отриманні кредита;
- Умови кредитування зміняться;
- Підвищиться відсоткова ставка;
- Стане потрібен договір про заставу;
- Зменшиться строк кредитування;
- Зменшиться сума кредиту.
Як відмовитися від страховки після підписання договору
У практиці були випадки, коли позичальник хоче відмовитися від страхування вже після підписання договору. Скажемо одразу, що законодавство дозволяє зробити і це. Після підписання договору не можна відмовитися тільки від страховки, якщо ви брали іпотеку чи автокредит.
Щоб відмовитися від страховки після отримання кредиту, потрібно написати відповідну заяву та передати співробітникам банку.
У заяві вкажіть причини, за якими відмовляєтесь від страхування, а також вимагайте повернути сплачену страхову суму на ваш рахунок. Якщо ж банк відмовляється від повернення страхового внеску, то позичальник може звернутися до суду та домогтися стягнення у судовому порядку.
Чим загрожує позичальнику відмова від страховки після підписання договору кредитування:
- Банк вимагатиме повністю закрити кредит;
- Якщо позичальник відмовляється від страхування за іпотекою або автокредитування, банк у примусовому порядку заставить позичальника продати житло або автомобіль і внести гроші в банк.
Висновки
Страхування за кредитом не є обов’язковим в Україні. Виключення складає тільки автокредитування чи іпотека. У всіх інших випадках позичальник може відмовитися від страхування, написавши відповідну заяву. Що потрібно знати всім позичальникам при оформленні кредиту:
- Ви маєте повне право не сплачувати страхові внески, а якщо вони були утримані автоматично, то можете повернути собі гроші;
- Можна відмовитися від страхування кредиту, надавши заставне майно або поручителя;
- Позичальник має право оформити страховий поліс у будь-якій страховій компанії, а не тільки в тих, які вказує банк;
- Після погашення кредиту ви можете повернути собі всі страхові внески.