В Україні позичальники можуть оформити два різновиди кредитів: під заставу ліквідного майна (до 500 000 гривень) і беззаставну позику (до 20 000 гривень). Гроші можна отримати готівкою або на картку. Вимоги до позичальників і кількість документів залежать від фінансової організації.
Перш ніж оформити позику, варто дізнатися про особливості виплати заборгованості. Вона буває аннуїтетна (однакові платежі) або диференційована (від більшого на початку погашення боргу до меншого в кінці).
Споживче кредитування: головні характеристики
Споживча позика прийшла на фінансовий ринок не так давно, тому не все населення до кінця розуміє, що вона собою являє. Такий кредит банк видає не організації (юридичній особі), а конкретній людині. Тому метою отримання позики не повинна бути підприємницька діяльність або потреби на закупівлю обладнання. Це може бути придбання техніки, витрати на здоров’я, оплату навчання, великих покупок.
Серед особливостей споживчого кредиту варто виділити наступні:
- позику можна отримати у банку;
- тривалість користування становить 3-5 років;
- доступна фізичним особам;
- щомісячне погашення заборгованості.
Для оформлення не потрібний великий пакет документації. Банк пред’являє стандартні вимоги до позичальника. Серед них – довідка про рівень доходу.
Чи можна швидко отримати гроші на руки
На жаль, стан більшості жителів України бажає кращого, адже економічна ситуація досі нестабільна. Щоб швидко впоратися з матеріальними проблемами, люди вважають за краще оформляти споживчі позики, звертаючись до мікрофінансових організацій. Часто в такому випадку існують обмеження в сумі (переважно до 10 000 грн) і підвищена процентна ставка.
Щоб уникнути недолікі пропозицій МФО, варто скористатися послугами банку. Людям без офіційного доходу варто звернутися до установи, яка не потребуватиме відомосты про доходи.
Довгострокові кредити у банках
Близько десяти років тому українським громадянам були доступні кредити на лояльних умовах і на великий термін. Зараз такі пропозиції трапляються не так часто.
Характеристики довгострокового кредитування:
- тривалість – до 3-5 років;
- процентна ставка – 12-14% (відрізняється у різних банків і залежить від безлічі факторів);
- сума – в середньому 25-150 000 гривень.
Більшість банків пропонують практично однакові умови. Щоб підібрати оптимальну пропозицію, необхідно порівнювати фінансові продукти за різними параметрами.
Куди варто звернутися
МФО пропонують позику готівкою або переказом на розрахунковий рахунок, але умови при цьому не надто вигідні для позичальника. Програми великих організацій більш комфортні. В Україні існує понад 77 банківських установ, що видають гроші у борг. Тому можна самостійно підібрати прийнятний варіант кредиту, враховуючи власні вподобання й умови.
Особливу увагу варто звернути на пропозицію від таких банків:
- Альфа-Банк;
- ПриватБанк;
- Райффайзен Банк Аваль;
- Укргазбанк;
- Укрсоцбанк;
- Ощадбанк;
- Форвард банк.
Державні фінансові установи обирають клієнтів ретельно, тому при оформленні кредитів можуть виникнути складності. Ще простіше отримати гроші в борг – звернутися до великих приватних банків.
При виборі організації варто вивчити інформацію про дату її заснування, кількість клієнтів за рік, переконатися в наявності ліцензії. Можна почитати відгуки від реальних користувачів послугами, ознайомитися з рейтингами.
Необхідні документи
Як правило, банки висувають стандартні вимоги до позичальників. Для отримання кредиту заявникам слід надати таку документацію:
- довідка про право власності на нерухоме майно (якщо таке є);
- інформацію з місця роботи;
- свідоцтво на власність;
- свідоцтво про шлюб, народження дитини (якщо є);
- виписку з банківського рахунку;
- довідку про рівень заробітку.
Може знадобитися диплом про освіту, але його вимагають нечасто. Банк бере до уваги лише оригінали документів, копії для оформлення не підходять. Якщо сума кредиту перевищує 100 000 гривень, знадобляться додаткові відомості.
Чи буде потрібен поручитель
Більшість організацій при наданні споживчого кредиту не вимагають присутності поручителів. Зазвичай вони потрібні в таких випадках:
- коли мова йде про особливо велику суму;
- якщо відсутнє заставне майно.
Навіть коли мова йде про позику на придбання автомобіля або нерухомості, поручитель може не знадобитися. В цьому випадку заставою виступить об’єкт, гроші на який потрібні позичальнику.
Найкраще порівняти пропозиції кредитних організацій і обрати прийнятний і найбільш вигідний варіант. Слід також враховувати процентну ставку. Чим вона вища, тим дорожче обійдеться позика.
Оформлення
Учасником кредитної програми може стати кожен працюючий чоловік. Процедура отримання грошей в борг у банку складається з декількох етапів. Необхідно:
- Підібрати організацію-кредитора, пропозицію в залежності від суми та умов.
- Підготувати документацію. Краще це зробити заздалегідь, щоб потім не витрачати час.
- Заповнити заявку в режимі онлайн або особисто у відділенні.
- Дочекатися схвалення від потенційного кредитора.
- Отримати гроші обраним способом.
Після цього потрібно своєчасно погашати заборгованість. Більшість банків пропонують оформити заявку онлайн. Завдяки цьому можна заощадити багато часу та сил, не простоюючи в чергах.
Складнощів при оформленні позик у мікрофінансових організацій виникати не повинно. Це робиться просто та швидко.
Наслідки невиплати позики
Кредит, виданий готівкою або на картку без застави, який позичальник не погашає, загрожує негативними наслідками на законодавчому рівні. Такі дії є шахрайством і тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Якщо є поважна причина, по якій не виходить вносити платежі вчасно, проблем з законом можна уникнути. Щоб не опинитися в такій ситуації, варто уважно вивчати умови договору до підписання. Офіційний документ повинен містити наступну інформацію:
- отримання коштів;
- терміни повернення;
- штрафні санкції;
- відсутність або наявність можливості пролонгації.
Якщо в угоді є пункт про продовження, то при неможливості вчасно внести платежі, варто скористатися цією функцією. Так можна відкласти погашення боргу на певний період без проблем із законодавством. У разі невиплати заборгованості вчасно, виникають наступні небажані наслідки:
- грошові штрафи;
- підвищена процентна ставка;
- негативна кредитна історія, при якій в майбутньому взяти позику або кредит буде неможливо;
- розірвання договору в судовому порядку з подальшим вилученням заставного майна (якщо воно є);
- залучення колекторів до вирішення ситуації.
Щоб уникнути проблем, варто дотримуватися умов домовленості, не допускати прострочень. При виникненні ситуації, коли в термін внести платіж не виходить, необхідно відразу звернутися до кредитора для пошуку відповідного рішення. Банки та мікрофінансові організації йдуть назустріч своїм клієнтам.