Якщо у вас утворилися мільйонні борги, а повертати їх немає чим, єдиним спасінням стає визнання себе банкрутом. Хто може ініціювати цю процедуру і що буде з нажитим майном, розповімо в цій статті.
Хто може визнати себе банкрутом
Фізособи можуть визнати себе банкрутами, якщо:
- Втратили роботу в обставинах, що не залежать від боржника. Наприклад, в разі надзвичайних обставин: пожежі, повені, урагану, воєнних дій, а також у ситуації втрати працездатності.
- Борг фізособи вище 300 мінімальних зарплат. Зараз ця сумма складає 1,12 млн.грн.
- Перейшли в категорію вразливих верств населення (пенсіонери, інваліди) і не можуть далі виплачувати борги.
- Неплатоспроможність боржника повністю доведена судом.
Визнанням фізосіб банкрутами займається господарський суд України за місцем проживання або реєстрації ПП.
Як ініціювати банкрутство
Щоб розпочати процедуру визнання себе банкрутом, потрібно точно підпадати під критерії, вказані вище. Якщо ви дійсно у складному матеріальному стані та більше не можете сплачувати борг, потрібно звернутися до суду з заявою про визнання банкрутства та припинення всіх боргових зобов’язань.
Умови, за якими можна ініціювати процедуру визнання банкрутства:
- Боржник перестав сплачувати борги за кредитом більше двох місяців через нестачу грошей.
- Не залишилося майна, за рахунок якого можна буде погасити борги перед кредиторами.
- Загальний прибуток боржника зменшився наполовину, а заборгованість за кредитами ще не виплачена.
- Розмір боргу в половину перевищує вартість усіх активів боржника.
Враховуйте, що суд проводитиме власне розслідування і попросить вас надати докази неплатоспроможності та відсутності прав на володіння майном або землею. Якщо виявиться, що боржник насправді не такий уже й бідний, то він може бути притягнутий до кримінальної відповідальності.
Що заберуть у банкрута
Якщо у банкрута є майно, за рахунок якого можуть бути погашені борги перед кредиторами, то воно буде описане та продане через аукціон. Що може втратити банкрут:
- Рухоме та нерухоме майно. Якщо банкрут повністю володіє квартирою, машиною, дачною ділянкою або іншими цінними речами, то вони будуть описані та вилучені, а після — продані на торгах. Якщо збанкрутілій особі належить лише частина майна, то вона буде визначена в судовому порядку, а пріоритетне право на придбання буде надане родичам.
- Коштовності, акції та цінні папери, гроші на банківських рахунках, якщо такі є.
- Побутова техніка та обладнання.
Увага! Не підлягає вилученню та продажі на аукціоні житло загальною площею до 60 кв.м. або житловою площею до 13,65 кв.м. на кожного члена родини або житловий будинок площею до 120 кв.м.
Чим загрожує банкрутство боржнику в майбутньому
Після визнання боржника банкрутом та стягнення у нього майна кредитори не зможуть вимагати повернення боргів.
Визнання банкрутства призводить до ряду негативних наслідків:
- Не можна укладати договори поруки та брати нові кредити протягом 5 років;
- Банкруту заборонено працювати адвокатом, нотаріусом і за деякими іншими спеціальностями, що пов’язані з юриспруденцією та фінансами;
- Держава може накласти заборону на виїзд з країни.
Визнання банкрутства — складна та тривала процедура, тому вирішуватися на неї варто в тому разі, якщо ситуація безвихідна. Боржник може не лише позбутися всього нажитого майна, але й отримати низку заборон на роботу та виїзд з країни. Тому, оформлюючи черговий кредит, обов’язково оцініть свої фінансові можливості. Навіть декілька тисяч гривень боргу можуть призвести до втрати всього нажитого вами і вашою родиною.